(?)
|Glemt dit password?Opret gratis profil

Gravid

Hvilke ting kan du og din baby få brug for efter fødslen?

Butikkerne bugner med ting til den lille og den kommende mor, og skal man tro nogle af ekspedienterne, kan man ikke leve uden noget som helst af det. Så hvad er nødvendigt og hvilke ting kommer senere til at blive husket som - Det fik jeg aldrig brug for?
Vores lille liste kan måske hjælpe dig på vej :)
 
Der er mange ting, man skal anskaffe sig, når man venter et barn. Specielt hvis det er den første guldklump, der melder sin ankomst. Der er dog mange faldgruber og flere forældre vil skrive under på, at de har brugt mange penge på ting, de aldrig har brugt.

En god ting er at sige ”nej tak”, når ekspedienten tilbyder sin hjælp. De vil sælge – gerne for meget og ting, du aldrig får brug for.

Vær realistisk og brug din sunde fornuft samt dine veninders erfaringer.

Bliver dit barn lykkeligere af det dyre badekar frem for det billige? Og har du egentlig brug for en pusletaske i samme farve som barnevognen?

Husk at babybutikkerne også har åbent efter du har født, og at der derfor ikke er langt til en sutteflaske, hvis I skulle få brug for fx det. Desuden kan du altid finde et åbent supermarked, hvor du kan købe det mest kritiske som modermælkserstatning, flasker, sutter og bleer.

Mange ting kan I med fordel ønske jer i barselsgave.

Ting du kan få brug for fra dag 1

Bleer til nyfødte. De hedder typisk str. 2-5 kilo. Men lad være med at købe for mange – de små vokser lynhurtigt ud af dem og typisk er et par pakker rent faktisk nok. Hvis man er snu kan man faktisk samle rigtig mange bleer i de mange gratispakker.
 
Engangsvaskeklude til at vaske baby med. Du skal ikke bruge sæbe til noget som helst. Det udtørrer bare den sarte hud.
 
Badeolie

Zinksalve (og det er alt, du behøver: Olie og salve).

Puslepude/puslebord

Babybadekar, gerne med stativ (men du kan også bare vaske baby i håndvasken, hvis den er stor nok til det).

Et sted baby kan sove. Det kan være en vugge med madras eller en tremmeseng med madras. Måske foretrækker I baby sover i barnevognsliften ved siden af jeres seng.

Stofbleer. De små guldklumper gylper nærmest allerede fra de bliver født. Det passer virkelig, at man ikke kan få nok.

Autostol. I skal jo hjem fra sygehuset og baby skal spændes fast. Liftnet anbefales ikke, da det er for usikkert, selvom de er godkendte.

Et sted til bleerne. En lugtfri blespand er en luksus som er dybt unødvendig, også selvom man kun tømmer skraldespanden en gang om dagen. En almindelig skraldespand og en rulle billige affaldsposer fra Aldi er en meget mere økonomisk løsning.

Sutteflasker og modermælkserstatsning, hvis du ikke skal amme. Hvis du planlægger at amme er der ingen grund til at investere i flere flasker end dem, du får gratis i babypakkerne.

Sut. Men små babyer har faktisk kun behov for at sutte på deres mor den første tid, så det er kun decideret nødvendigt, hvis du ikke skal amme.

Babydyne. Men hovedpude frarådes indtil barnet er fyldt 1 år, så den behøver du ikke købe.

Babysengesæt, vådliggerlagen og almindeligt stræklagen. Dog to af hver, for du skal have noget skifte med, hvis der sker uheld som tis, afføring eller gylp.

Hoved/halefad. Er kun nødvendigt, hvis ikke du har vask ved puslepladsen.
 

Tøj til den lille ny - guldklumpen skal jo ikke fryse 

Det er svært at sige, hvor meget du skal bruge, men køb ikke for meget af de små størrelser (50 og 56). De små vokser ud af det i løbet af et nogle få uger, og desuden er tøj i ministørrelse verdens mest populære barselsgave.

Et bud kan dog være 5 af hver af nedenstående, så du ikke skal vaske alt for tit:

Bodyer med korte ærmer

Sparkedragter med fødder

Natdragter med fødder

Strømpebukser

Varme babysokker

Samt en enkelt jakke/heldragt og hue (efter årstiden).
Husk : Du kan altid købe mere senere :)

Sæt med bluser og bukser er søde, men meget upraktiske og måske også ubehagelige for en lille, fordi trøjen hele tiden kravler op og bukserne strammer om maven.

 
 

 

Ting du kan få brug for, når den første uge er gået

Barnevogn med lift. Den er ikke nødvendig at have, før baby er en uge eller mere gammel, da man alligevel sandsynligvis ikke bruger den før. Der skal være madrasser med til både lift og barnevognskasse. Du skal også bruge et insektnet og et regnslag.

Pusletaske. Der skal være plads til både bleer, vaskeklude, skiftetøj til baby (og dig, for de gylper!) og måske flaskeudstyr. En decideret pusletaske behøver du ikke. En rygsæk kan gøre det.
 
Termometer med bøjelig spids. Til numsen – øretermometre er alt for unøjagtige, specielt hos småbørn.
 
D-vitamindråber. Fra baby er 2 uger gammel, skal du give D-dråber dagligt, indtil den lille fylder 2 år.
 
Tættekam til babys hår.
 
Et tæppe baby kan ligge på. Gerne et aktivitetstæppe, så den lille har noget at kigge på.

Neglesaks. Så længe du kan nulre neglene af, må du dog ikke klippe dem.

Babyhåndklæder

Babyalarm

Mere tøj (måske)

Noget farvestrålende babylegetøj. Babyer er vilde med kontrastfarver, stærke farver og ting, der kan sige en lyd. Bamser, dukker og bøger interesserer de sig på ingen måde for, før de bliver større.

Et lille tæppe.

 

Ting du kan anskaffe dig senere

- hvis det er noget for dig, men som du og baby sagtens kan leve uden

Bæresele eller slynge. Slyngerne skulle være bedst for den lilles ryg og de må være ubegrænset heri, En bæresele må man max anvende i 20 minutter, så længe den lille ikke kan holde hovedet selv. Vær opmærksom på korrekt anvendelse af slynge

Skråstol. Rent faktisk anbefales de ikke af sundhedsplejerskerne, da baby faktisk har bedst af at ligge på gulvet. Det er bedst for ryggen. Hvis du skal have en, så vælg en der kan justeres i ryggen, da børn som ikke kan holde hovedet selv ikke må sidde i den, men kun ligge ned.
 
Voksipose. Mange mødre sværger til dem, men man kan sagtens klare sig med en babydyne og påklædning efter vejret.

Kravlegård. God, hvis I har hunde eller vilde søskende som kan skade den lille. Men hvis ikke I har det er gulvet at foretrække. Så kan du også ligge ved siden af.

Lugtfri blespand. Meget dyr løsning på et simpelt problem: Bleer der lugter! Brug almindelige affaldsposer, Du kan typisk få 100 poser for 8 kroner. En refill til omkring 100 bleer koster ca. 60 kroner. Og helt lugtfri er der ingenting, der bliver.

Ammepude. Rar at have, men en sammenrullet dyne giver det samme.
 
Lammeskind. Men det frarådes pga. risiko for allergi og vuggedød.
 
Badestol. Man kan sagtens bade baby uden – også uden at tabe det.
 

Hvis du ammer, kan disse ting være rare at have

Ammeindlæg - Engangsindlæg eller uldindlæg, Dem af uld er bedst for de sarte brystvorter, men hvis du lækker meget og skal skifte tit kan engangsindlæggene være en fordel.
 
Brystpumpe. Der er mange nitter som virker ret dårligt, så hør veninderne ad, hvilke de har gode erfaringer med. Pumpen er god at have også selvom du ikke vil malke ud. For nogle gange kan det være nødvendigt at lette trykket.
 
Amme-bh. Men lad være med at købe, indtil brysterne er faldet på plads. Dvs. når mælken er løbet til og har et normalt niveau. Brysternes størrelse svinger nemlig meget de første uger.
 
Noget til at opbevare udmalket mælk i. Avent laver nogle helt fantastiske bægre med skruelåg, som kan gå både i fryser og mikroovn. (Modermælk skal dog helst opvarmes i vandbad, da antistofferne ellers går til grunde).

Hvis du giver flaske, kan disse ting være rare at have

Først et generelt råd. Køb altid flasker af samme mærke, så baby ikke skal skifte mellem flere typer suttehoveder.
 
Sutteflasker. 8 flasker er nok. Fald ikke for de nuttede små flasker, for de bliver hurtigt for små, da baby spiser større og større måltider. 250 ml er en fin størrelse hele flaskeperioden igennem.
 
Mikroovnssterilisator. Den er guld værd. Du skal bare vaske flaskerne og så bliver de steriliseret i mikroovnen. Du skal derfor ikke stå og koge flasker og sutter, og du kan opbevare flaskerne i beholderen, indtil de skal bruges.

Sutter. Når man ammer får den lille ideelt set suttebehovet opfyldt under amningen, men da et flaskemåltid sjældent tager så lang tid som et brystmåltid, er en sut god at have.

Beholder til modermælkserstatning. Man kan få nogle, der er inddelt i portionsstørrelser og de er gode på farten. Også når baby engang skal have grød.
 
Termoflaske til kogt, varmt vand. Man er jo ikke altid derhjemme. Alternativt kan du varme flasken hjemmefra og putte den i en ”termobeholder”.
 
En meget rummelig pusletaske.
 
 
Modermælkserstatning. Det er forskelligt, hvad der fungerer bedst for barnet. Noget giver hård mave hos det ene barn og ikke hos det andet, Så her må man forsøge sig frem. Alle erstatninger solgt i Danmark overholder de samme skrappe krav, så der er ikke noget, der bedre end andet.
 
Mikroovn til at varme flaskerne i. De kan også varmes i vandbad eller tilberedes en ad gangen, men begge dele kan for nogle børn tage for lang tid :)
 
Flaskerenser. Men hvis du vælger flasker der er brede i halsen kan du bruge en almindelig opvaskebørste.
 

Og til allersidst får du lige en liste over ting 

- som folk meget gerne vil give i barselsgave:


Bitte små cowboybukser

Bitte små kjoler

Bitte små sæt tøj

Bitte små sparkedragter

Bamser

Diverse smykker og genstande der er graveret med barnets personlige data.

- Hvis du ønsker dig andet end dette er det en meget god idé at nævne det :)
 

Afsluttende bemærkning 

Der er selvfølgelig masser af andre ting, du skal bruge senere, når din guldklump bliver større. Men det kommer helt af sig selv – for når behovet opstår, finder du ud af, hvad du mangler.

Med disse lister, burde du være godt klædt på til de første måneder som mor.

Tænk dig altid godt om før du køber, gå evt. ud af butikken igen, gå hjem og tænk lidt over om købet nu også er så fantastisk og uundværlig som ekspedienten gav udtryk for og som du også selv mente på daværende tidspunkt.
 
Det er så nemt at blive betaget af alt det man kan få til den lille ny, men desværre er langt det meste hverken nødvendigt eller speciel praktisk.

Synes du stadig det er en god ide at eje lige præcis det du kikkede på dagen før, så vend tilbage til butikken og køb det med et stort smil.

Med børn er der altid noget at bruge pengene til, så prøv at minimere dine impulskøb.

Tilføj kommentar

Navn: * Skal udfyldes
E-mail: * Skal udfyldes. Vises ikke på websitet
Website: Valgfri
Husk mig

Kommentarer

Camilla
08-07-2009

Super god liste... jeg er lige gået ind i 22 uge idag.. og jeg syntes det er rigtig svært at overskue hvad man skal købe og ikke..

Jeg kan rigtig godt lide at du har skrevet en masse forklaringer på de forskellige ting, det hjælper meget. :)

20-07-2009

total dejligt med en god forklaring;o) selvom dette er baby nr 2 syntes jeg det er uoverskueligt med indkøb. men meget nemmere efter at have laest denne artikel;o) tak for en super dejlig og inforig side;o)

21-07-2009

Dejligt med nogle gode kommentarer til hver ting. Jeg tænker mig til at jeg godt kunne gå hen og købe en hel baby butik, men kan godt se det ikke er nødvændigt. Det er også rart at vide jeg ikke behøver alt inden den lille kommer.

Isabella
25-07-2009

Virkelig god liste.

Jeg(vi) er ikke gravid endnu men vi vil meget gerne. Vi syntes at det er svært at vide hvad der er brug for og hvad der kunne være "hyggeligt" at have til den lille, da det at blive forældre er nyt for os.
Vi tænker meget over økonomien, om vi har råd til den lille. Vi ønsker ikke at "skulle vende hver en krumme".

Alt i alt er listen virkelig god, den er en god retningslinje at følge. Tak

Ay
17-08-2009

Fin liste. Men det undrer mig at der nævnes, at baby kan ligge mellem forældrene i sengen- dette frarådes så man ikke maser baby/at baby bliver overophedet.

Luisa
18-09-2009

Rigtig god liste. Jeg er lige blevet gravid med nummer 1 og staar i forvejen i en boligkrise, saa det var dejligt at laese at alle de ting jeg troede jeg behoevede ikk er noedvendigt. Skoent!!!!!!!1

15-10-2009

Hmm, hvis man først skal købe en amme bh efter et par uger, hvad "gør" man så med brysterne indtil da?

Jeanne
19-10-2009

Dejlig liste.
Det nemt at overskue hvad man skal købe med en liste som den .
Er i 36 uge og nu er handelisten snart fuldført ;)

Lisa
31-10-2009

Hej Utaalmodig87

Det er mit første barn, jeg venter og har tænkt over samme problemstiling. Jeg er nået frem til, at en sports bh (den slags der ligner en lillepige top i faconen) må kunne gøre trikket. Den giver god støtte, men er samtidig fleksibel, så man nemt kan trække den op over brystet, når der skal ammes :-) Håber du kan bruge forslaget!

Mvh Lisa

ahh
13-11-2009

En rigtig god liste.
Jeg har lige købt stofbleer, jeg fandt dem i nogle stærke farver som i også skriver at babyer kan lide og så er det endda i økotex farver, så ingen fare for at det er sundhedsskadeligt når nu lillemanden putter den i munden. Jeg fik broderet hans navn i den sødt...

marlene
16-03-2010

man kan på barselsgangen købe nogle billige ammebher, til 50 kr. og de er fine at bruge den første tid indtil man finder ud af hvilken bh størelse man vil have... håber i kan bruge svaret... god liste, selv om det er barn nr. 2... så er det dejlig at få frisket op;-)

10-04-2010

Der bliver heller ikke skrevet at det er godt at baby sover imellem mor og far. Der står at mor og far kan foretrække at baby ligger i liften ved siden af sengen:)

Line
03-05-2010

Super go liste. Jeg venter vores først barn og er i uge 23+. Kunne dog være super dejligt, hvis man kunne printe en lige så praktisk liste ud, i stedet for at skulle printe hele wev siden ud. :-)

06-06-2010

Super liste, og fedt med tippet om køb af amme bh på fødegangen... Se det var jeg jo slet slet ikke klar over... Mange tak for tippet Marlene.

07-06-2010

Mange gode råd :) og nogen lidt unødvendige. Men fint nok å ha noget at kigge på.

Citat: "Hvis du planlægger at amme er der ingen grund til at investere i flere flasker end dem, du får gratis i babypakkerne."

Jeg har ikke fået en eneste sutteflaske i de pakker jeg har fået. Så der skal visst opdateres lidt her? Har selv købt 4stk.

Citat: "Autostol. I skal jo hjem fra sygehuset og baby skal spændes fast." Måske skrive hvis man har bil/skal kjøre i bil eller noget lignende. Er jo ikke alle os der skal føde på syghuset eller har/bruger bil.

Mvh Mig

Louise
13-06-2010

Ang. autostol, så kan den også lejes. Baby vokser jo forholdsvis hurtigt ud af den...

Og blespand er en del af den gratis startpakke fra BabySam :-) Lad her være med at købe de tilhørende bleposer da der er for dyre og upraktiske. Brug alm. afaldsposer.

Mvh Louise 39+4 med barn nr. 2.

Senia
06-08-2010

Yummy: Der er i barselspakken fra Matas en sutteflaske fra Avent ( har lige hentet den i starten af ugen ;) )
Har også kun ros til listen. Har alle tingene nu i uge 33, og det giver virkelig en ro ikke at skulle bekymre sig over om der nu mangler noget ;)

17-08-2010

Rigtig gode liste :)
Jeg er gravid for første gang og skal føde til december .
Det er godt at have læst alle de ting så man ikk går ud og kæber noget unødvendigt i starten :)

Henna
18-08-2010

super god list. min veninde har lavet en der minder om det til mig, så nu er vi helt sikre på hvad der skal købe og ikke. nogen af Luksus tingene kan det jo være at nogen i familie/ kende kredsen har som de ikke lige bruger husk at spørg omkring jer..

Spejderlotte
14-10-2010

Mht. farvestrålende legetøj m.m. har jeg læst i graviditetsbogen, at man ikke behøver alverdens stimulanser i den første tid - det er rigeligt for baby at opleve verden udenfor maven. Man risikerer at for meget stimulans kan gøre den urolig og utilpas, og hvem krydser ikke fingre for et barn der sover igennem ;)

En praktisk detalje jeg har tænkt på vedr. stofbleer/gylpehåndklæder - jeg køber de "gammeldags" hvide, for så kan de alle kogevaskes sammen uden at det går ud over farvekvaliteten, hvilket jeg kunne frygte vil være tilfældet med de farvede bleer.

detrkunmig
18-10-2010

til ;Spejderlotte.
det anng. stofbleerne har jeg ikke tænkt på før - det var godt tænkt :)

24-10-2010

Tak for den super gode liste tror jeg vil printe den ud.

kristinakk
29-11-2010

Rigtig godt med den liste, nu kan jeg bedre forholde mig til hvad jeg har brug for nu, senere og hvad jeg slet ikke behøver.

06-12-2010

A propos varme babysokker, min veninde fra Polen sendte mig nogle rigtige nuttede (og varme) babysokker fra Soxo. Man kan ikke købe dem i Danmark enddnu, så det er ret sejt at have noget originalt. Man kan godt bestille hos dem fra udlandet, men det har jeg ikke prøvet enddu.

26-01-2011

Hejsa..

Det er en kanon liste at gå udfra, og da det er mit barn nummer 2 så ved man jo lige præcis hvad man har haft de ting, hvad man mangler og hvad man har fundet ud af bestemt ikke er nødvendige... :-D

oktht
13-03-2011

Er som første gangs fødendeog i uge 18+2 helt fortabt i hvad man skal købe og hvor meget mm. Det glæder mig at man at her inde på min-mave.dk har så mange fantastiske svar på alle mine nagende spørsmål. Jeg føler mig mindre stresset og kan nyde min gravidtitet nu da jeg har en ide om hvad der skal til :)

25-03-2011

Hej
Ang. kommentarerne der omhandler at det frarådes at baby ligger mellem mor og far, mener jeg det er op til hver enkelt forældrepar. Hvis man er usikker på det gør man det jo ikke, men for os har det været en dejlig nærhed og så længe vi ligger på en silikoneskumstopmadras som forhindrer for høje temperaturer og baby ligger med egen dyne kan jeg ikke se den store risiko.
Mht. til om barnet nogensinde lærer at sove i sin egen seng kan jeg fortælle at vores Rasmus på 18mdr sover fint i egen seng på eget værelse HVER nat uden bøvl. Vågner han i løbet af natten og er rigtig ked af det, kommer han ind i "smørhullet" mellem mor og far....

25-03-2011

Undskyld sidespringet :-) jeg synes carriwell's ammebh'er er fantastiske. Eneste problem i mine øjne er at de er små i størrelserne ligesom deres støtte-undertrøjer

07-04-2011

Ang D-dråber anbefales det til de er 2 år-fra 14 dage til 2 år i sted for 1 år.

08-04-2011

Hej Mercedes83.

Du har fuldkommen ret - artiklen er ikke blevet opdateret, siden de nye anbefalinger kom. Jeg har nu rettet teksten og takker for hjælpen.

De bedste hilsner

Christina

Kattemor
01-06-2011

Fantastisk liste - for eksempel havde jeg ikke overvejet at baby kan sove i sin lift. Det hjælper en smule på plads problemerne til at starte med! Så kan man jo se på det hen ad vejen, hvornår en tremmeseng bliver nødvendig.

Os der ikke har bil har vel ikke umiddelbart brug for en autostol, bare for at komme gennem København og hjem med enten taxa eller i bedsteforældrenes bil? På en taxa hjemmeside læste jeg det ikke er nødvendigt med en autostol til børn under 3 år, når man skal med taxa. Kan man bare have baby i armene på den korte tur hjem gennem byen? Er det sikkert nok? Hvad gør andre uden bil?

Tinakj
23-06-2011

Nej det er ikke sikkert nok. Hvis bilen bremser kraftigt, så flyver baby ud af dine arme uanset hvor stærk du tror du er! Undersøg om ikke der er et taxaselskab, der har biler inkl. autostol.

04-10-2011

I en taxa kan du sidde med barnet i armene i følge lovgivningen. Hvis der forefindes sikkerhedsudstyr til barnet i bilen skal det dog bruges. Ved langt de fleste taxaselskaber er det dog muligt at bestille en taxa med en babystol, det skal dog siges ved bestillingen (husk barnets alder/størrelse) og de kan forlange et ekstra gebyr for dette (har hørt om ca 50 kr) Så er det jo op til den enkelte at vælge hvad man selv synes...

06-12-2011

uuh, der er ganske lidt tøj på den liste - med et barn som gylper er det slet slet ikke nok!

kommende mødre, kig på jeres netværk! er det stort, så tag det roligt, er det småt, så shop amok.
det eneste jeg fik ig´gave var en bog, en bamse og et tæppe. så jeg manglede i den grad tøj, da jeg havde lyttet til velmenende tåd!

råd er altid dejlige, men selv herfra, skal man selv vurdere hvor brugbare de er ;)

Mette
04-01-2012

Vedr. autostol

Som skadestuespl. (og kommende mor) ville jeg ALDRIG køre med baby uden autostol.
En baby der er fløjet igennem luften og hamret mod en forrude har det slet slet ikke godt, samtidig har jeg set babyer i autostol klare sig igennem store ulykker uden en skamme.

Jeg bliver nok lidt af en høne mor når det kommer til trafiksikkerhed ;-)

Mette
04-01-2012

Vedr. autostol

Som skadestuespl. (og kommende mor) ville jeg ALDRIG køre med baby uden autostol.
En baby der er fløjet igennem luften og hamret mod en forrude har det slet slet ikke godt, samtidig har jeg set babyer i autostol klare sig igennem store ulykker uden en skamme.

Jeg bliver nok lidt af en høne mor når det kommer til trafiksikkerhed ;-)

Læs også

Opret gratis profil! Og få Gratis Babyboks fra Libero Klubben!