Fertilitet
Har du ægløsning eller ej?
Det er som regel èn af de første prøver lægen ønsker at få foretaget, hvis et par har prøvet i et stykke tid at opnå en graviditet, men uden at det er lykkedes.
Det er vigtigt at blodprøven bliver taget ca. 7 døgn efter ægløsningen er sket, for at få det bedst mulige resultat.
Har du f.eks. en 28. dages cyklus skal blodprøven altså tages på 20-21 dagen i cyklus og har du en 35. dages cyklus skal blodprøven ca. tages på ca. 28. dagen i cyklus. Tidspunktet hvor blodprøven skal foretages bliver beregnet ud fra tommelfingerreglen om at ægløsningen oftest sker 12-16 dage før menstruationen kommer.
Hvis du tager ægløsningsteste eller måler din temperatur / bruger temperaturmetoden og måske allerede ved at dit ægløsningstidspunkt ligger en anelse anderledes - tidligere som senere - i forhold til tommelfingerreglen, vil det være en god ide at fortælle din læge det, da der så er størst chance for at resultatet bliver bedst muligt.
Hvis blodprøven blot bliver taget nogle dage tidligere eller senere kan det være nok til at blodprøven bliver forkert - f.eks. at du slet ikke har ægløsning men hvis blodprøven var taget et par dage senere havde svaret været anderledes og vist at du rent faktisk med stor sandsynlighed har haft ægløsning.
Hvis du har en uregelmæssig menstruation, kan det blive nødvendigt at gentage prøven over et par måneder, for at får et resultat, og der skal måske også tage adskillige blodprøver i løbet af din cyklus, for at man kan ramme det rigtige tidspunkt bedst muligt.
Man kan også ultralydsscanne æggestokkene over en periode, hvor man følger folliklernes udvikling og bestemmer hvornår ægløsningstidspunktet så vil være. Men det kan din praktiserende læge som oftest ikke selv gøre - der kræver det at du får en henvisning til gynækologisk afd på sygehuset, til en gynækolog eller en fertilitetsklinik.
Blodprøven vil så skulle tages 7 dage efter datoen hvor man bedømmer at folliklerne har nået en moden størrelse - ca. 18-20 mm - og ægløsningstidspunktet har været lige "rundt om hjørnet"
Hvad undersøger man blodprøven for?
Man undersøger prøven for hormonet progesteron - kaldet det graviditetsbevarende hormon - som bliver produceret umiddelbart efter ægløsningen er sket i det gule legeme, og falder først igen når menstruationen begynder.
|
Får du en højere værdi end 60 nmol/l kan det bla. tyde på to ting :
|
Jeg vil gerne pointere at reglen blot er en tommelfingerregel og at man ikke 100 % kan regne med at det er sådan altid.
Normalvis vil der gå en lille uges tid inden du får svaret, men spørg der hvor du får taget prøven. De kan sikkert fortælle dig det nøjagtige tidspunkt. Og hvor lang tid der går kommer også an på om du får foretaget blodprøven ved din praktiserende læge, på sygehuset eller hos en gynækolog/fertilitetsklinik.
|
Bemærk : Selv om blodprøven viser normale progesteronværdier, kan man ikke være HELT sikker på, at du har haft en normal ægløsning, men sandsynligheden er MEGET stor. For at være helt sikker vil det bl.a. kræve yderligere undersøgelser, som f.eks. at man løbende foretager ultralydsscanninger af dine æggestokke i løbet af din cyklus. På den måde kan man følgende folliklernes udvikling og dermed bedømme mere nøjagtig hvornår ægløsningstidspunktet ligger. I de fleste tilfælde vil dette ikke være nødvendig hvis blodprøven viser du har ægløsning og skulle du senere hen komme i behandling for ufrivillig barnløshed vil disse undersøgelser være helt naturlige at foretage i forbindelse med f.eks. hormonbehandling. |
Tilføj kommentar
Læs også
I denne sektion
-
Vil bare lige sige...
16:15 i Reagensglasbehandling (IVF/ICSI)
-
Hvor mange af jer har en yngre kæreste?
16:10 i Ønsker graviditet - over 35 år
-
Scanning idag: 9 æg, ÆU på torsdag på Riget --> spændt og nervøs
16:08 i Reagensglasbehandling (IVF/ICSI)
-
Svar på blodprøven - update
16:07 i Reagensglasbehandling (IVF/ICSI)
-
Blodprøve i morgen
16:05 i Reagensglasbehandling (IVF/ICSI)
-
Hvordan kan vi gøre Min-Mave bedre?
19:37 i MM PLUS+ Spar penge og støt Min-Mave
- Snart gravid debatten
- Fertilitetsbehandling
- At miste debatten
















Kommentarer
kan man have ægløsning og ægmoding uden at have nogle (æg)
jeg havde 10 store fine folikler da jeg skulle have ÆU (kort beh) men havde kun 2 dårelige æg et uden hinde og et der ik var modent?????
Mig og min kæreste har prøvet i over 2 år at blive gravide men uden held :( kan man evt, købe nogen piller på apoteket der gør at man får æggeløsning??
Vi har prøvet et år og ingen resultater.
Jeg har fået taget blodprøver og det hele ser fint ud.
Jeg har i 5 mdr - altså i 5 omgange taget ægløsningstests UDEN et resultat. Det er frustrerende!
Vi har prøvt i over et år nu, og kan slet ikke finde ud hvornår jeg har ægløsning. Jeg har både prøvet at tage teste hver dag i 15 dage og fået taget blodprøver, men der har bare ikke vist sig noget.
Min læge snakkede for et par måneder siden om, at jeg skulle prøve nogle piller der kunne stimmullere æggene, men det viser sig, at dem kan man ikke få mere, nu skal man vist igennem en facillitetsklinik for at få noget. Jeg skal til undersøgelse sidst i september, så håber jeg de kan hjælpe med noget :-)
Vi har prøvet i snart 2 år og jeg kan bare ikke blive gravid, og jeg har også svært ved at blive det da jeg ikke kan mærke min æggeløsning og har flere gange været hos min gamle læge men jeg tror jeg skal prøve min nye læge og se hvad han kan gøre for nu bliver det snart meget svært for mig at blive gravid hvis mder ikke snart sker noget