Opret OFFENTLIG gruppe
Du kan oprette en helt åben gruppe som er offentlig, og som i bund og grund fungerer på samme måde som de mange andre forums der er på Min-mave.
Det er altså muligt at :
ALLE kan læse med
KUN registrede brugere kan oprette nye tråde
KUN registrerede brugere kan besvare indlæg
Tryk på knappen ”opret nyt emne” for at oprette din gruppe.
Skriv i boksen ”overskrift” navnet på din nye gruppe og i beskrivelsen hvad din gruppe primært beskæftiger sig med, er det et bestemt emne, er det en gruppe der har f.eks. graviditet eller børn født i et bestemt år til fælles eller…? Jo mere præcis du kan navngive din gruppe jo bedre.
og skriv gerne en mindre beskrivelse af gruppen (dog max. 200 tegn incl. mellemrum)
Tryk derefter på knappen "opret emne" - så er din gruppe oprettet
Administrer din gruppe
Når du går ind på din nye gruppe vil du se at du kan redigere navnet på din gruppe og beskrivelsen af den. Tryk på den blå knap med teksten ”rediger emne”

Andre kan nu oprette tråde, og skulle der ske at nogle er ved at løbe løbsk, kan du vælge at gribe ind – i første omgang vil ejg anbefale dig at skrive et indlæg og ”løfte en pegefinger” – men i værste fald kan det blive nødvendigt at slette en hel tråd og her gør du følgende.
Gå ind på tråden der er løbet løbsk og tryk på knappen ”slet tråd” – systemet beder dig om at trykke en gang til for at være helt sikker på at du faktisk ønsker at slette tråde, er du sikker trykker du ja.
Som administrator af gruppen kan du også redigere tråde (kun første indlæg i tråden)
Som administrator kan du også låse og fremhæve tråde i din gruppe. Gå ind på tråden du ønsker skal være låst fast og sæt et fluben i begge firkanter :
• Sæt som "Sticky" og behold den i toppen af oversigten
• Sæt som "Featured" og fremhæv tråden
• Sæt som "Sticky" og behold den i toppen af oversigten
• Sæt som "Featured" og fremhæv tråden
Hvis du ikke husker at sætte kryds i begge firkanter, vil tråden enten beholde den lyserøde farve og være låst fast i toppen, eller blive lyseblå uden at være låst fast i toppen.
Sådan skal det se ud.
Få gode tilbud fra vores partnere
Har du ikke allerede taget imod tilbuddet kan du fx. få en dejlig gratis baby startpakke fra Libero. Se også de andre gode partnertilbud vi har til dig - klik her
Har du ikke allerede taget imod tilbuddet kan du fx. få en dejlig gratis baby startpakke fra Libero. Se også de andre gode partnertilbud vi har til dig - klik her




