(?)
|Glemt dit password?Opret gratis profil

Familie

Flere og flere børn i børnehaverne

Pædagogerne i børnehaverne er for alvor ved at komme i mindretal og i 2011 passer èn enkelt ansat i en børnehave knap 12 børn. Det er en stigning på mere end 50 % i forhold til 1986 hvor en ansat kun passede 7 børn.
Det er en foruroligende udvikling mener mange eksperter og kommer med advarslen om at det kan komme til at betyde fortsat dårlige resultater i folkeskolerne i forhold til de såkaldte PISA-undersøgelser der bliver lavet.
 
Tendensen er desværre den samme for vuggestuerne. Hvor en ansat kun havde ansvaret for 4 børn i 1986, skal en tilsvarende pædagog eller medhjælper i dag sørge for at hele 6 børn får opfyldt deres behov.
 
Det er jo en utrolig udvikling, når man tænker på at en offentlig ansat dagplejemor kun må have ansvaret for 4 børn under 3 år og kun i særlige tilfælde – fx ved massiv sygdom i kommunen – må have 5 børn i pleje.
 
Udviklingen betyder at de ansatte i daginstitutionerne nu kun har 50 % af tiden med børnene, og det kan næsten ikke undgås at blive ”ris til egen r..” i sidste ende. Taberne er og bliver vores børn - dine og mine.
 
 

Alle i samfundet bliver før eller senere påvirket af den lavere nominering

 
De svage i samfundet risikerer at blive endnu svagere med de få voksne til så mange børn i vores daginstitutioner. De ressourcesvage børn som efterhånden udgør 20 % af den samlede børneårgang, får endnu mindre mulighed for at kunne blive støttet og hjulpet til at kunne klare folkeskolen og få en uddannelse på sigt. 
 
Især børn med specifikke behov – sprogligt eller adfærdsmæssigt – ”bliver tabt på gulvet” og får ikke den støtte de har behov for.
 
 

 
En klar tendens viser at børn med belastede vilkår i opvæksten der har gået i en god børnehave, vil have større chance for at få en uddannelse, undgå arbejdsløshed og kriminalitet -  sammenlignet med jævnaldrene som har haft lignende opvækstvilkår men som IKKE har haft muligheden for at gå i en god daginstitution eller måske slet ikke har været i institution som barn.
 
Folkeskolerne melder om flere børn som ikke er ”skole-parate” og det kan næsten ikke undgås at børnene på sigt bliver påvirket af de ekstremt mange børn i børnehaverne og de færre og færre voksne der skal passe dem.
 
Derudover betyder den lavere nominering – flere børn pr. Voksen – også frustration fra de ansatte fordi de netop ikke føler de kan varetage børnenes behov ordentligt.  Det giver på sigt flere voksne der bliver ramt af stress og sygemeldinger som igen rammer tilbage i hovedet på børnene.
 
En ond spiral som kun ser ud til at blive værre
 
Kilde : ugebrevet4.dk
 
 
 
Din mening  :
Hvordan ser det ud i dit barns børnehave eller vuggestue?
Hvad synes du om udviklingen?
Hvad synes du vi kan gøre for at vilkårene bliver bedre for vores børn fremover?
 

Tilføj kommentar

Log venligst ind i toppen af siden for at kunne tilføje din kommentar

Kommentarer

03-03-2011

Jeg har altid foretrukket vuggestue fremfor dagpleje til mine børn men nu med min yngste kan jeg slet ikke tænke mig at sende hende i vuggestue. Som pædagog kan jeg også bekræfte at situationen bliver værre og værre. På blot 8 år er jeg gået fra at have en gruppe på 12 vuggestuebørn til en gruppe på 15 med samme antal personaletimer og det kan tydeligt mærkes.

03-03-2011

Jeg arbejder som pædagog i en integreret institution i et socialt belastet kvarter. Jeg er så frustreret over den normering vi har, i forhold til plads og hænder. Derudover med inklusionstanken, hvor alle børn skal kunne inkluderes i en normal institution, gør at de børn som virkelig har brug for den ekstra opmærksomhed og hjælp, simpelthen ikke får den. Der er ikke kommet flere hænder til, men flere børn til. Jeg gruer for for vores profession på længere sigt, hvis denne udvikling fortsætter. Det bliver ikke pædagogisk udvikling, som kommer til at foregå i institutionerne, men vi bliver igen sat i bås med at " vi passer børn"

Læs også

Opret gratis profil! Og få Gratis Babyboks fra Libero Klubben!
  • Uploadet af:
    Diktatoren

    11:54

  • Uploadet af:
    Miss_A

    18:05

  • Uploadet af:
    Miss_A

    15:09