Grunden til vol. 2
Bare hvis nogen så den anden tråd og tænkte "Ej den gider jeg simpelthen ikke læse. Der er jo ingen linjeskift!" Den var skrevet fra mobilen, så det tog lige røven på mig.
Knuus!
Favorit
Og jeg kan sørme ikke bestemme mig for om jeg er nervøs eller bare spændt!
Manden og jeg fik et weekendophold i julegave, og vi har hele tiden sagt, at vi SKAL have en weekendafstikker inden lillesøster kommer, sidst i februar. Så med et gavekort i hånden, er der vist ikke nogen vej udenom :)
Men det plejer at være mine forældre der passer Elias. De bor 5 minutter væk og vi har altid været en nær og tryg del af Elias' liv. Men mine forældre er så i Norge lige den weekend hvor vi kunne finde tid til at tage afsted.Jeg var tæt på at aflyse!
Men manden mente at det var på tide at give hans forældre en chance. Så nu skal Elias altså på weekendtur hos farfar og farmor for første gang!
Sagen er den, at de bor en times kørsel væk fra os, så det er meget sjældent vi ser dem. Jeg er endnu ikke sikker på om Elias egentlig kan genkende dem når vi ser dem. Desuden har de altid frygtelig mange projekter igang, og kan næsten kun ses om aftenen. Og der får Elias jo ikke meget ud af dem, da han jo sover. Vi har altid synes at deres prioriteter var lidt mærkelige. Min mand har flere søskene som altid hiver og slider i mine svigerforældre. Senest fik hans lillesøster dem til at købe dem et hus som nu er i gang med at blive totalrenoveret. Af svigerfar selvfølgelig. Så de sidste 10 gange vi har ringet til dem for at høre vi ikke skulle finde ud af noget, har de haft travlt med huset. Lad os sige det mildt: vi hader efterhånden det åndssvage hus (og det gør mine svigerforældre også næsten).
Nå, laaang historie! Faktum er, at farmor altså gerne vil passe Elias fra fredag-lørdag. Og det er jo for så vidt dejligt. Men hun har bare aldrig rigtig passet ham alene før. Der har altid været andre børnebørn omkring når vi har besøgt dem.. Så de kender jo ikke hinanden så godt. Og hun kender ikke de godnatsange vi altid synger, og måden vi putter på. Åh jeg kunne blive ved! Men jeg læste lige i en anden tråd, at man skulle se på vedkommende evner til at passe et barn, og ikke så meget tilhørsforhholdet. Og hun er relativ nyuddannet pædagog og har tidligere været dagpleje i mange år. Så hendes evner med børn tvivler jeg ikke et sekund på.
Jeg bliver nok bare lige pyllert :)Skal vi ikke alle krydse fingre for at det går godt? Nogle dage tænker jeg 'det går aldrig' og andre dage tænker jeg 'aaaarh han klarer det nok. Eller kan hun jo ringe.' Pyha, dette er vist en lille milepæl.
Håber I alle får en dejlig weekend. Jeg glæder mig i hvertfald til en dejlig kærestetur med manden :)
Knuser herfra :)
Bare hvis nogen så den anden tråd og tænkte "Ej den gider jeg simpelthen ikke læse. Der er jo ingen linjeskift!" Den var skrevet fra mobilen, så det tog lige røven på mig.
Knuus!
Nu læste jeg hele den anden igennem, fordi jeg troede, det var en fortsættelse ;)
Jeg ved godt, hvad jeg ville have gjort, men det er vist ikke det svar, du skal bruge ;) For at kunne nyde sådan en weekend, så ville jeg også have brug for, at jeg stolede på personen 100%!
Med hensyn til puttemetode og godnatsange, så er det en stor grund til, at vi ikke har nogle faste putteritualer som sådan, da vi ikke vil ende ud i, at andre ikke kan putte, fordi det bliver gjort forkert... Men mon ikke han kan falde i søvn alligevel? :)
men det er altså værst for mor -og far, skal jeg hilse at sige. vi havde sådan en tur i september. hvor det var svigerfar og hans kone der skulle passe. de bor lidt over 2 timers kørsel væk så ser dem heller ikke så tidt. det var første gang katrine skulle sove ude og de havde ikke tidligere passet til overnatning. så ærligt jeg var MEGET spændt.
Men ungerne havde haft et fantastisk døgn, og det havde virkeligt været en bonus både for dem og for besterne at vi IKKE vat der.
At dine sviger forældre ikke kender jeres rutiner glem det, det skal nok finde en løsning der virker. også uden at det laver om på jeres hverdag, børn kan altså godt finde ud af at der er forskel på hvordan det er hjemme og "ude". lav evt en aftale om at de lige sender en besked en gang i mellem, det har i hvertfald hjulpet mig lige at høre, nu sover de alt er gået godt, vi har virkeligt hygget os.
håber i får en fantastisk weekend
Tror da jeg vil stykke en lille manual sammen til hende :) Ved bare ikke om det vil fremstå som en fornærmelse? For hun jo virkelig en erfaren børnepasser - men bare ikke en erfaren Elias-passer...
Jeg tror jeg vil lave en lille tidsplan, med spisetider, eksempler på hvad vi giver at spise herhjemme mellem måltiderne, og hvordan vi putter. Så kan hun jo læse den, eller lade vær :)
Jeg glæder mig vildt meget til en lille kærestetur med manden, og det hotel vi skal være på, ligger heldigt nok kun 20 minutter væk fra svigerforældrene. Så det er jo ingen sag, at stikke ned til dem, hvis det går HELT galt. Tror også bedre jeg har en fornemmelse af, at det nok skal gå, når vi er kørt derfra i morgen. Det er altid en lettelse at "efterlade" ham i godt selskab, og man ved han hygger sig. Farmor har jo den der røde dukkevogn, som han nu, helt ekstraordinært, kan få helt for sig selv (hans brutale 2½ kusine plejer at have kraftige ejerfornemmelser over den. Hæh.)
Nu skal vi vist bare have pakket kufferterne og så går det hele nok. Ja, det skal det bare gøre.
12:10 i Forældre - December 2011
12:09 i Forældre - Februar 2012
12:08 i Forældre - September 2011
12:06 i Forældre - Juni 2011
11:55 i Forældre - Februar 2012
00:48 i MM PLUS+ Spar penge og støt Min-Mave
Besvaret af Jean Vennestrøm (Træning, sport og motion)
20/5
Besvaret af Jean Vennestrøm (Træning, sport og motion)
20/5
Besvaret af Jean Vennestrøm (Træning, sport og motion)
20/5
22:19 i Købes - diverse
22:26 i Et godt tilbud - plads til alle former for reklamer
23:22 i Købes - diverse
00:48 i MM PLUS+ Spar penge og støt Min-Mave