når hunden ikke passer ind i familien
Godt skrevet
10
|
Jeg er i syv sind her og har brug for at høre jeres holdning. Det er lidt en længere smøre, men jeg håber i vil læse den!!
min mand syntes ikke det er noget problem. Han syntes vi har en dejlig hund og han elsker at have en at lege vildt med og alt det gode hun giver os. Og ja jeg kan da godt forstå ham. For det er ikke ham der står med ansvaret for hende. Det er kun ham der er "legeonkel" og får alt det nemme. Er jeg helt gal på den? Jeg synes det er et kæmpe nederlag at skulle gå af med hende, men jeg er efterhånden tæt på, hvis ikke allerede en smule over mit knækkepunkt. Det var ikke den hund som vi havde "bestilt" som vi fik og jeg synes det er lige så synd for hende at hun bliver så begrænset i at være den hun er hele tiden. ![]()
Svar
![]() |
25-01-2021 16:02
|
Godt skrevet
2
|
en hund er et fælles ansvar. det kræver hård trænge fra alle vokne at få lært den det den skal. det tager laaaaaaaang tid og nogle hun lærer bare nemmere og hurtigere end andre. Det lyder til det er en stor race og de skal tilmed ogsaå have meget motion. selvom den er 2 åt er den stadig en stor hval/unghund som har masser af krudt bagi. Jeg er selv stort hundemenneske og har haft hund altid fra jeg var 3 til nu hvor jeg er 39. Hvad sider den der adfærdsekspert i har haft kontakt til? Min venides hund havde også problemer da det overtog den som 6 mdr og nu hvor den er 2/5 er der efterhånden ved at komme styr på noget af dem, men når der kommer besøg er den stadig vild. jeg er ikke fan af at man anskaffer sig en hund for så ikke gide den alligevel så jeg vil mene at der er vedholdenhed især fra din mands side og tid der skal til. jeg har haft 3 slags racer i min tid som hundeejer og inden af dem har der været problemer med, men træning skal der til. Jeg kan ikke bestemme om i skal beholde den eller ej og jeg forstår godt det er frustrendene med en vild hund ![]()
Svar
![]() |
Godt skrevet
2
|
De træner i har haft til at hjælpe, hvad siger de? Måske skulle i tage fat i en avler af den race i har og spørge om hjælp. - er den ren, eller er det en blandinghund. Min første tanke, hunden er jo ikke helt over lømmel alderen endnu, og den vejer 50 kg. Hvilket vil sige, det skal give problemer 🙈 Jeg tænker i skal slå meget hårdt ned på hundens opførsel, den skal ikke absolut roses når i har gæster fordi den gør noget godt. Det kan også skabe forvirring ved den, for hvis den 75 % af tiden er en ustyrlig satan når i har gæster, fatter den hat af de sidste 25 %, hvor den bliver rost. Nu kan man sætte sig ned og læse nok så meget godt om en hund, men det er ikke ensbetydende med det er den hund man får. Og en hund der er så stor, skal der bare arbejdes noget mere med, end en hund der vejer fx 18 kg. Der er meget arbejde i alle hunde, vi har selv hund. Han er mega klog/nem at opdrage, men husker som en si 😂 men han opfører sig pænt når han lige har sagt hej til gæsterne. Vi kommer jo bare ikke uden om helt grundlæggende, at hunden er ikke voksen endnu. - og den skal aktiveres hele tiden. ![]()
Svar
![]() |
25-01-2021 16:05
|
Godt skrevet
2
|
Hold da op ja.. Kan godt forstå problematikken i det hele. Din mand bliver simpelthen nødt til at mande sig op og komme ind i kampen og få styr på jeres hund, og være en del af dens aktivering! Det går ikke, bare at være lege onkel! Ude fra set, ser det ud som om jeres hund søger jeres opmærksomhed rigtig meget, og den eneste måde den måske får det, er når den ikke hører efter og i har rettet opmærksomheden på den. Og måske, reagere den voldsomt og forstyrrende når den føler sig overset/viftet væk, når den kommer for tæt på børnene? Husker i også at give den ros og anerkendelse når den gør noget godt? Bliver den nok aktiveret? Som i, bliver sat fri på en stor mark og kaster bold. Laver spor øvelser mm? ![]()
Svar
![]() |
Godt skrevet
7
|
Nu ved jeg ikke havde for en race hund der er tale om .. Men kort sagt siden du direkte spørger til folks mening om det er okay af have fået nok nu .. så må mit ærlige svar være nej det synes jeg ærlig talt ikke det er .!
Du skriver i ikke har fået den hund i " bestilte" udfra hvad info i havde søgt jer frem til på racen . For det første er det ikke ualmindeligt at der er meget krudt i større lalleglade hund .. LÆNGE :) og hunde har jo karakter træk og forskellige personligheder ligesom os mennesker , det jo ikke en robot i har fået jer med tilfølgende manual og fjernbetjening;)
Jeg synes faktisk din hund lyder rimeligt normal, min egen hund ( labredor. Border collie blanding) skulle efter sigende også være en meget intelligent hund , men skal da være den første til at indrømme at jeg stadig leder længe efter denne intelligens. Og hun er 9 år nu , og var i sine yngre år en tro kopi af jeres hund udfra din beskrivelse af hende .. Hun faldt først mærkbart til ro da hun var en 5- 6 år. Og hun kan den da idag stadig spasse helt ud .. af ren begejstring og glæde :)
Men hvis du virkelig ikke magter hunden længere så det bedre for hunden at det kommer hjem til nogle der gør . Men jeg synes faktisk ikke det er helt ok . At " returnere " hende fordi hun ikke opfører sig som i havde læst om . Hun lyder bare til at være en kæmpe klump kærlig, der måske bliver overset lidt og potentielt vrisset for meget af .. Håber i finder en løsning:) ![]()
Svar
![]() |
Godt skrevet
5
|
Åh hvor har jeg lige været der! Og jeg vil lige sige det er helt ok! Man kan ikke gøre for af omstændighederne i livet ændre sig og man derfor ikke kan tilbyde en hund det man kunne før. Vi er selv lige kommet af med vores hund, det var efter knap et år hvor vi prøvede, men det gik bare ikke. Nu er hun kommet hen et sted hvor der ikke er en baby og en masse store børn til at lege med hende, så perfekt for vores lille hund. Jeg synes du skal tage en rolig snak med din mand og sige at du er ved at få stress af hunden, vis ham eventuelt denne tråd og sig du er så ked af det og presset indeni.
![]()
Svar
![]() |
25-01-2021 16:27
|
Godt skrevet
9
|
Jeg havde heller ikke i min vildeste fantasi forestillet mig at vi skulle stå i denne situation og jeg har virkelig kæmpet meget for ikke at nå hertil. Men jeg må sande at jeg bliver mere og mere deprimeret og stresset, hver gang jeg skal samlet mit grædende barn op fra jorden, fordi jeg har åbent en låge i køkkenet og barnet stod i vejen for hende da hun bare MÅTTE ud og se hvad der skete. Jeg græder en del efterhpnse ved tanken om hvor stressende det bliver når der kommer endnu et barn. Ikke pga to børn, men pga hende. jeg kan bare ikke mere nu. Jeg vil hellere opleve mine børns opvækst end at gå ned med flaget pga en hund 😔 ![]()
Svar
![]() |
25-01-2021 16:35
|
Godt skrevet
9
|
Til jer der siger det ikke er okay at have fået nok. Hjælp mig til så at vide hvad jeg skal gøre herfra for at beskytte mine børn mod hendes voldsomme væsen og forhindre mig selv i at gå nedenom og hjem samtidig? For jeg kan ikke selv finde løsningen mere. ![]()
Svar
![]() |
Godt skrevet
1
|
Gør udfra det er mit du hentyder til nu.. Tror ikke du skal gøre så meget nu eftersom du tydeligvis er kørt surt i hunden . For hundes skyld .synes jeg i skal skille jer af med hende . Og nok ikke overveje en nu:) ![]()
Svar
![]() |
25-01-2021 16:58
|
Godt skrevet
10
|
Altså I skal da ikke beholde hunden på bekostning af din glæde. Det er ikke et barn. Jeg synes godt at I kan skille jer ad med den. ![]()
Svar
![]() 1. Cyklus IUI d. 17/5-18: MA 8+2. 2. Cyklus IUI d. 20/8-18: negativ test. 3. Cyklus IUI d. 21/9-18: negativ test. 4. Cyklus IUI d. 17/10-18: negativ test. Pause i november pga cyste på 6,29 cm, 5. Cyklus IUI d. 10/12-18: negativ test. 6. Cyklus IUI d. 7/1-19: POSITIV TEST 3+3. Tvillinger født 21/8-19
1. Cyklus IUI d. 17/5-18: MA 8+2. 2. Cyklus IUI d. 20/8-18: negativ test. 3. Cyklus IUI d. 21/9-18: negativ test. 4. Cyklus IUI d. 17/10-18: negativ test. Pause i november pga cyste på 6,29 cm, 5. Cyklus IUI d. 10/12-18: negativ test. 6. Cyklus IUI d. 7/1-19: POSITIV TEST 3+3. Tvillinger født 21/8-19
|
Godt skrevet
2
|
Det kunne næsten ha været mig der skrev det der indlæg. ![]()
Svar
![]() |
Anmeld til moderator
Nyeste blogindlæg
Mest læste debat
Nyeste artikler
COVID-19: Graviditet og fødselVi har samlet vigtig information til dig der er gravid, skal igennem en fødsel eller bare skal holde barsel under corona pandemien. For selvom vi er tæt på en afslutning er der stadig mange der vil lide under de restriktioner og forhold der er lavet på hospitalerne og rundt omkring i Danmark - og sikkert også længe endnu. Læs mere |
|
En fotograf til alle anledningerDer findes mange øjeblikke med ens børn, som man ville ønske kunne vare for evigt. Det er dog ikke muligt, men med et kamera eller med en fotograf kan man faktisk komme langt. Læs mere |
|
Brødrene der søgte retfærdighed efter deres fars misbrug og voldDeres historie starter ikke som de flestes og selvom de har oplevet rigtig meget modgang igennem deres liv, så har de formået at vende det negative til noget positivt og inspirerende. Læs mere |
|
Kom ud og oplev verdenen med den lille nyDer er ingen større gave i livet end at blive forældre, og den lykke man oplever, når man er omkring barnet, kan gøre resten af verden fuldstændig ubetydelig. Dette leder ofte til, at særligt nybagte forældre ikke kommer ud og oplever verden omkring dem, fordi de pakker sig ind i hjemmets trygge rammer sammen med den lille ny. Læs mere |
|
5 nyttige råd: Nytårsaften med babyNytårsaften kommer med traditioner, fest, farver og fyrværkeri. Men hvad gør man pludselig når man står med sit første barn og skal fejre nytår og hvordan skal man forholde sig? Vi har samlet nogle gode råd til hvordan I måske kan gøre det nemmere for jeres lille nye baby, at gå nytårsaften i møde. Læs mere |
|
Klatretårne forbedrer motorikken hos børnEt klatretårn kan være et enkelt og effektiv køb, der kan bidrage til forbedring af dit barns motoriske evner og stimulere dets motorik. Læs mere |
Nyeste blogindlæg
Nyeste artikler
COVID-19: Graviditet og fødselVi har samlet vigtig information til dig der er gravid, skal igennem en fødsel eller bare skal holde barsel under corona pandemien. For selvom vi er tæt på en afslutning er der stadig mange der vil lide under de restriktioner og forhold der er lavet på hospitalerne og rundt omkring i Danmark - og sikkert også længe endnu. Læs mere |
|
En fotograf til alle anledningerDer findes mange øjeblikke med ens børn, som man ville ønske kunne vare for evigt. Det er dog ikke muligt, men med et kamera eller med en fotograf kan man faktisk komme langt. Læs mere |
|
Brødrene der søgte retfærdighed efter deres fars misbrug og voldDeres historie starter ikke som de flestes og selvom de har oplevet rigtig meget modgang igennem deres liv, så har de formået at vende det negative til noget positivt og inspirerende. Læs mere |
|
Kom ud og oplev verdenen med den lille nyDer er ingen større gave i livet end at blive forældre, og den lykke man oplever, når man er omkring barnet, kan gøre resten af verden fuldstændig ubetydelig. Dette leder ofte til, at særligt nybagte forældre ikke kommer ud og oplever verden omkring dem, fordi de pakker sig ind i hjemmets trygge rammer sammen med den lille ny. Læs mere |
|
5 nyttige råd: Nytårsaften med babyNytårsaften kommer med traditioner, fest, farver og fyrværkeri. Men hvad gør man pludselig når man står med sit første barn og skal fejre nytår og hvordan skal man forholde sig? Vi har samlet nogle gode råd til hvordan I måske kan gøre det nemmere for jeres lille nye baby, at gå nytårsaften i møde. Læs mere |
|
Klatretårne forbedrer motorikken hos børnEt klatretårn kan være et enkelt og effektiv køb, der kan bidrage til forbedring af dit barns motoriske evner og stimulere dets motorik. Læs mere |